Raja Ampat – 02.2019

Asie, EurasieComments are off for this post.

You Are Here:, EurasieRaja Ampat – 02.2019

V poslední době se stala tato velmi vyhledávaná oblast Indonesie již značně turistickou, což jako vše, co takto dopadlo, jaksi pozbylo oné „aury“ zvláštnosti, dobrodružství a pocitu, že když něco takového uvidíte a zažijete, není to tak úplně běžné a jste stále jedni z mála, kdo tuto oblast světa viděl a zažil „na vlastní kůži“.
Bohužel, Raja Ampat již touto oblastí není. Všude jezdí lodě, všude se poměrně snadno dostanete, všude je rozeseto spousty možností ubytování, všude je také samozřejmě spoustu odpadu, plastů a všech možných lidských pozůstatků
Nicméně, dá se snad ale pořád ještě říci, že Raja Ampat je velmi pěkná tropická, mořská oblast, kde můžete ještě stále vidět na vlastní oči třeba Manty velké, hejna barrakud, murén všech možných zbarvení a velikostí, obrovská hejna kranasů a chňapalů a další množství různých druhů tropických mořských ryb, které není úplně běžné vidět všude v Indonesii.
Korálové útesy jsou zde stále velmi pěkné, neporušené, ale v některých oblastech se zde bohužel stále praktikuje rybolov pomocí výbušnin. Je to sice samozřejmě trestné, ale místní rybáři ví přesně kde a kdy je někdo může zkontrolovat, znají dokonale místní prostředí a proto je velmi těžké někoho buď chytit přímo při činu, nebo někomu něco dokázat.
Ve všech oblastech Raja Ampat je sice zakázáno lovit do sítí, kotvit kotvami přímo na korálech atd .. ale opět – nedá se zde stále všechno kontrolovat a o všem mít přesný přehled.
Na hlavních ostrovech Raja Ampat, jako jsou např: ostrov Gam, Misool, Kri, Waigeo, ostrovy Batang Pele, ostrov Mansuar atd, je již dnes spousty možností ubytování, které se většinou poskytuje s celodenní stravou a stojí v obyčejných „Home stay“ – dřevěných budkách bez ničeho – od 350 000.- do 450 000 Rp.na noc. Dost velkým problémem patrně na všech ostrovech jsou krysy, které jsou všude a dovedou značně znepříjemnit pobyt asi každému kdo má smůlu a dostane se s nimi přímo do kontaktu. My jsme tu smůlu bohužel měli a to především na ostrově Gam, kde nám za jedinou noc rozkousali kufr a sežrali všechno co bylo volně v dosahu.
Že by s tím majitelé ubytování něco přímo chtěli dělat, není naprosto znát, řeknou Vám něco ve stylu – „sorry mate, rats are everywhere“ …. ne všude je situace stejná, ale dle informací od ostatních návštěvníků je toto velmi rozšířený problém.
Raja Ampat je také v porovnání s ostatními částmi Indonesie o poznání dražší a platíte v podstatě za cokoliv a neustále. Je tedy nuné se nejpozději v Sorongu vybavit značnou hotovostí, protože na ostrovech jinak neexistují ATM bankomaty, ani není možné v drtivé většině platit kartou.
Stále se ale jedná o oblast s hojným výskytem krásných papoušků, různých druhů rajek, zoborožců a všech možných druhů ptáků a živočichů, které v jiných částech Indonesie neuvidíte.
Je sice nutné za nimi podniknout náročnější výpravy do hloubi ostrovní džungle, ale průvodci jsou tu velmi zkušení a ochotní, takže není třeba mít žádné obavy z neznámého.
Raja Ampat má ale jednu zvláštnost o které se sice moc nemluví, může být ale dobré o tom vědět. Je to oblast se stále hojným výskytem krokodýlů mořských i když se již nevyskytují v obydlených oblastech – nicméně jsou tam stále, především v odlehlých a mělkých mořských zátokách, porostlých mangrovy. Místní Vám určitě vždy řeknou, že tam nikde nejsou a není vůbec na místě mít jakékoliv obavy, ovšem je dobré si vždy ověřit momentální a místní situaci.
Na Raja Ampat je spousta známých případů útoků mořských krokodýlů na člověka s fatálním koncem.
Rovněž je dobré jet do této oblasti alespoň s minimálními znalostmi místního indonéského jazyka „bahasa“, jelikož jen velmi málo místních ostrovanů umí anglicky – případně si alespoň vzít sebou pro jistotu slovník.
Z jednoho ostrova na druhý se vcelku jednoduše dostanete místní lodní dopravou, případně si Vás do ubytovacího zařízení dovezou majitelé ubytování, které si sjednáte třeba po telefonu. Velmi dobrá internetová informační platforma pro ubytování na Raja Ampat je – www.stayrajaampat.com.
Zde je možné najít mnoho potřebných informací o ostrovech, jak a kde se pohybovat, kolik stojí ubytování a naleznete zde také přímo tel. čísla na majitele ubytovacích kapacit, se kterými si domluvíte vše potřebné.
Problémem je také vstupní poplatek na Raja Ampat, který je stanoven na 1 milion rupií a musí ho správně zaplatit každý turista, který do této oblasti přijede. Poplatek se platí v Sorongu, který je v podstatě jakousi vstupní branou do národního parku Raja Ampat.
Celkově lze říci, že tato nádherná, tropická, mořská oblast je skutečným, neporušeným, podmořským rájem, především pro potápěče. Spatříte zde obrovská hejna nejrůznějších druhů ryb a to jak malých, tak skutečně velkých velikostí. Nejsou výjimkou ohromná hejna barracud, chňapalů, papouščích ryb a nespočet dalších nádherně zbarvených korálových ryb.
Naprostým unikátem jsou manty velké, které se zde vyskytují taktéž ve velkých počtech a to především u ostrova Arborek, směrem k ostrovu Kri. Manty jsou velmi dobře k vidění i při šnorchlování a můžete se jich mnohdy přímo i dotknout. Jsou ovšem i na mnohých jiných místech v celé oblasti „Raja Ampat“ a potápěči je taktéž všude často potkávají.
Jste-li či nejste přímo potápěči, určitě stojí za to „Raja Ampat“ navštívit, je to skutečně stále drahokam mezi tropickými oblastmi všech moří.

Roman Plzák – 03.2019.

Top