26. 1. 2019

O Indonésii

Orangutani, sloni, pravěcí ještěři varani, papoušci, mořské želvy, pestré orchideje či obrovité květiny rafflesie tvoří jen zlomek indonéských přírodních krás. Najdete tu i neprostupné deštné pralesy, opuštěné bělostné pláže, podmořské korálové útesy a sto padesát dýmajících dosud činných sopek. V Indonésii můžete navštívit barevná orientální tržiště, staré buddhistické chrámy, hinduistické temply i muslimské mešity, býčí a kohoutí zápasy a idylické rybářské vesničky. Seznámíte se s pěstováním kokosů, gumovníku, kávy, neznámého tropického ovoce a orientálního koření. Na vzdálených indonéských ostrovech žijí stovky nejrůznějších domorodých kmenů.

 

Mentawajci z ostrova Siberut, Batákové ze Sumatry, Toradžové z Celebesu, Dajákové z Bornea či lidé kmene Dani z Irian Jayi, ti všichni si udrželi své zajímavé rituály a zvyky a někteří jsou dodnes nepříliš vzdáleni době kamenné. Indonésie je proslulá svou obrovskou koncentrací mystických a tajemných sil, duchů, démonů a domorodých kouzelníků s nadpřirozenými schopnostmi (což můžeme dosvědčit na vlastní kůži!). Cestovatelským rájem je tato země i proto, že její obyvatelé jsou k cizincům nesmírně přátelští, vždy ochotní poradit a pomoci. Přestože sem každoročně míří stále vzrůstající počet západních turistů, zůstává řada míst v Indonésii dodnes takřka neobjevena.

O počátcích osídlení indonéských ostrovů, kam v dávné minulosti migrovaly domorodé kmeny ze všech koutů Asie, se toho ví velmi málo. Záhy tu ale začaly vznikat rozvinuté animistické kultury, které se později proměnily v první královské státní útvary. Dnešní Indonésie se především pro své koření, perly, slonovinu a vzácná dřeva rychle stala cílem obchodníků z celého tehdejšího světa. V 3. století po Kr. sem s dálkovým obchodem dorazil hinduismus, koncem 1. tisíciletí vznikly na Sumatře a Jávě silná hinduistická a buddhistická království. Po říších Šrividžája a Madžapahít zbyly dodnes chrámové komplexy a obě jejich původně indická náboženství hluboce ovlivnila indonéskou kulturu.

 

Top